13. 07. 2024
Mladí hasičiNovinkySport

Zimní halové kvarteto

Ohlédneme-li se za loňským podzimem, uvidíme, že sportovní výsledky našich dorostenců byly více než uspokojivé. Také proto jsme se rozhodli zapojit do série závodů s názvem „Zimní halové kvarteto“, kterou pořádá SDH Starý Lískovec – Sport ve spolupráci se sbory z celé republiky. Pro letošek byla do kvarteta jako stěžejní disciplína vybrána štafeta 4×60 metrů. Přípravka, mladší a starší žáci postaví na start čtyřčlenné družstvo, jak je zvykem. V našem případě dorostenců se účastní dva závodníci a každý tak musí zdolat 2 úseky. David si vylosoval bariéru a kladinu, Rosťovi zbyl přenos hasicího přístroje a založení a roztažení hadicového vedení s rozdělovačem.

První kolo se konalo 29. 1. v nedaleké Svitávce. Že se skutečně jedná o celorepublikovou soutěž dokazuje i počet přihlášených účastníků, jež ve Svitávce činil 313 dětí, dorostenců a juniorů. Štafeta 4×60 metrů pro nás není ničím novým, protože je součástí jarního kola hry Plamen, ale závody v hale jsme absolvovali poprvé. Přestože jsme to měli nejblíže, kluci v podstatě vystoupili z auta rovnou na start svého prvního rozběhu. Ten byl kvůli nesprávné předávce štafety nakonec neplatný, ale ve druhém už kluci nenechali nic náhodě a vybojovali šestou příčku, což je velmi slibný začátek.

Druhý díl kvarteta byl připraven 12. 2. v Raškovicích v okrese Frýdek-Místek. Soutěž nese jméno Raškovický Rašák a těší se zde velké oblibě a má již svou pevnou tradici. Na severu Moravy už šlo s nadsázkou řečeno o mezinárodní soutěž, protože si přijeli zasoutěžit i hasiči ze Slovenska, konkrétně ze Spišské Skalice. Konkurence zde byla o 20 účastníků větší než ve Svitávce. Našim dorostencům se podařilo udržet nastavenou laťku a z Raškovic jsme se vraceli domů se solidním šestým místem.

 

Na zpáteční cestě jsme navštívili muzeum automobilky Tatra v Kopřivnici. Pro kluky to byla nejen odměna za jejich výkon, ale také poučení, zábava a oddych po dlouhé cestě.

Zbylá polovina kvarteta nás zavede do Čech. Třetí kolo se totiž koná v Praze – Dolních Břežanech a závěr série připraví kolegové z Kostelce nad Černými Lesy. V obou případech jsou pořadatelé připraveni dokonce na 500 účastníků.

Jako vedoucí mládeže si velmi cením práce, kterou všechny sbory vynakládají na uspořádání takto velkých akcí. Zimní příprava mladých hasičů nebývá obvykle moc rozmanitá a přitažlivá, proto jakékoliv zpestření programu kvituji. Navíc poslední dva roky musela většina nejen sportovních aktivit ustoupit pandemii koronaviru. Soutěže, jakou je i halové kvarteto ale dávají vidinu naděje a hlavně také příležitost zasportovat si, pobavit se anebo navázat nová přátelství napříč celou zemí.

 

Video z obou pokusů v Raškovicích