24. 06. 2024
VýjezdyVýjezdy 2023

Požár lesa Býkovice 19. 7. 2023 + fotogalerie

Jednotku vyslal KOPIS HZS JHM k ohlášenému požáru lesa u obce Býkovice v 15:01.
Na místo události vyrazily obě naše cisterny. Po příjezdu na místo zasahuje již jednotka z Lysic. Jde o požár lesní hrabanky a nízkého porostu. Jednotka začala připravovat dopravní vedení na útočné proudy, aby se zamezilo šíření požáru dále do lesního porostu. Vzhledem ke klimatickým podmínkám se požár rychle šířil. Po příjezdu velitele čety z CHS Blansko, byl vyhlášen II. stupeň požárního poplachu. Protože se stále nedařilo požár dostat pod kontrolu velitel zásahu nechal prostřednictvím KOPIS HZS vyhlásit III. stupeň požárního poplachu a zároveň povolal na místo vrtulník s bambi vakem.
Jednotka se podílela na hašení fronty požáru. A naše cisterny byly určeny na kyvadlovou dopravu vody na místo. Pro velké množství cisteren a velké plochy požáru byly vytvořeny dvě čerpací stanoviště v Dlouhé Lhotě a na Brťově. V obci Brťov čerpací stanoviště měla zabezpečit naše jednotka společně s jednotkou z Brťova proto z naší hasičské zbrojnice vyrazilo další vozidlo DA Mercedes-Benz s přenosnou motorovou stříkačkou.
Šíření požáru se podařilo zastavit, jednotky na místě začaly s postupným proléváním požářiště. Velitel zásahu si nechal místo události poslat hasicí vrtulník Black Hawk z bambi vakem o objemu 3000l a dron s termokamerou z CHS Vyškov na vyhledání skrytých ohnisek požáru, které následně jednotky likvidovaly.
Ve večerních hodinách došlo k redukci sila a prostředků a několik jednotek bylo odesláno zpět na svoje základny. Ale došlo k opětovnému vzplanutí požáru o několik desítek metrů dále, proto mobilní operační středisko, které také na místě události zasahovalo všechny vracející se jednotky povolalo zpět na místo.
Po uhašení tohoto dalšího požáru, byly jednotky, které zasahovaly celý den vystřídány „čerstvými“ jednotkami za širokého okolí. Velitel zásahu nařídil dohled na požářištěm celou noc a případná skrytá ohniska likvidovat. Druhý den ráno v 8:00 byly ty jednotky vystřídaný a po celý dnešní den probíhal dohled a dohašování práce na požářišti.
Naše jednotka vyjela 19.7. 15:01 a zpět na základnu se vrátila 20. 7. v 10:44.
Teď nás čeká očista všech použitý prostředků a doplnění všech prostředků do výjezdových vozidel.

Požár lesa Býkovice 19. 7. 2023

 

Hynek KOTLÁN

www.hasicicernahora.cz | fb.me/hasicicernahora | instagram.com/hasicicernahora | info@hasicicernahora.cz