13. 07. 2024
Oslavy SDHVýjezdy

Stalo se: 26. 9. 2011

Devětadvacet lidí bylo dnes ráno zraněno při nehodě polského autobusu na kruhovém objezdu u Černé Hory na Blanensku.

Autobus Setra, ve kterém se 49 Poláků se dvěma řidiči vracelo z Chorvatska, z kruhového objezdu sjel do zhruba čtyři metry hlubokého příkopu a zůstal částečně převrácený na pravý bok. Uvnitř bylo zraněno 29 lidí. Hlášení o nehodě hasiči přijali v 6.56 hodin, k zásahu vyjely tři jednotky hasičů ze stanic v Blansku a v Lidické ulici v Brně a dobrovolní hasiči z Černé Hory. U nehody zasahovaly také čtyři sanitky rychlé záchranné služby ZZS a také převozové sanitky.

V autobusu nebyl nikdo zaklíněn. část cestujících byla při příjezdu hasičů venku, ostatním hasiči pomohli vystoupit do bezpečí. Polští turisté našli přístřeší v sousední restauraci, kde jim hasiči zajistili občerstvení. Z 29 zraněných zdravotníci 25 lidí převezli do nemocnic v Brně, Blansku a Boskovicích, čtyři ošetřili na místě.

Havarovaný autobus hasiči zajistili proti případnému vzniku požáru a odpojili baterie. Protože z palivové nádrže unikala nafta, zhruba 100 litrů paliva přečerpali do připravených sudů. O úniku cca 10 litrů nafty do půdy hasiči informovali pracovníky Odboru životního prostředí Městského úřadu v Blansku a České inspekce životního prostředí. Skrývku kontaminované zeminy a její ekologickou likvidaci zajistí pracovníci sanační firmy.

K vyproštění autobusu z příkopu byli přivoláni pracovníci specializované firmy s těžkou technikou. Hasiči pomohou při vyprošťovacích pracech, při odstraňování následků úniku nafty do zemin a při překládání osobních věcí polských cestujících do náhradního autobusu. 

Zpráva z Regiony (Brno): http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/311281381990926-udalosti-v-regionech/obsah/171680-nehoda-polskeho-autobusu/

Hynek KOTLÁN

www.hasicicernahora.cz | fb.me/hasicicernahora | instagram.com/hasicicernahora | info@hasicicernahora.cz